Prečo učitelia štrajkujú?

Autor: Dana Vážanová | 28.11.2012 o 10:05 | (upravené 28.11.2012 o 12:37) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  161x

Už sa popísalo veľa o tom, za čo učitelia štrajkujú. Teraz je čas vasvetliť aj prečo. Jediné prečo som doteraz našla na http://kohari.blog.sme.sk/c/314345/Odfajknute-strajk-sme-zrealizovali-a-co-dalej.html. A tu je môj pohľad.

V septembri sme sa dozvedeli, že 13. 9. Je výstražný štrajk. Povedali sme si: Konečne! A zapojili sme sa všetci.

Nič  sa nedialo. Odbory dlho mlčali, začali sme byť nespokojní. Asi v polovici októbra sa zrazu roznieslo, že 26. 11 začína neobmedzený štrajk.

V podstate nik nevedel, za čo sa vlastne ide štrajkovať. (Viď blogy na zborovna.sk). Zisťovali sme a veľa učiteľov bolo sklamaných z požiadaviek odborov.

Bola pred nami obrovská dilema.

Neštrajkovať, lebo požiadavky odborov sú zlé a riskovať tým možno nadlho možnosť niečo zmeniť, riskovať opovrhnutie a výsmech alebo bez ohľadu na zlé požiadavky, ku ktorým sme neustále mali pripomienky, ukázať, že „máme gule".

Rozhodli sme sa pre štrajk. Či to bolo správne, ukáže čas.

Učitelia riešenie situácie v školstve požadujú už dávno. (Viď http://kohari.blog.sme.sk/c/311137/Lebo-alebo-Jedina-logika-strajku-ucitelov-13x226.html.) Najvážnejšie to bolo, keď za ministra p. Mikolaja začala tzv. reforma školstva, ktorá sa pripravovala pár týždňov (na porovnanie v Čechách niekoľko rokov).

Odbory vždy zostali nečinné a nebola iná organizácia, na ktorú by sme sa mohli obrátiť, pretože zorganizovať také množstvo ľudí roztrúsených po celom štáte nie je jednoduché.

Preto vznikli Nové školské odbory. Tie začali byť pre staré, nečinné, ohrozením. Myslím, že práve kvôli tomuto ohrozeniu máme teraz štrajk, s ktorého vypuknutím asi nepočítali ani samotní odborári.

Ja sama nie som členkou žiadnych odborov. Aj keď sa ozývajú hlasy, že všetky vybojované dohody by mali platiť len pre členov starých odborov, štrajkujem.

Štrajkujem, aj keď toto rozhodnutie nebolo jednoduché.

Štrajkujem, aj keď k požiadavkám a organizácii štrajku mám závažné pripomienky:

  1. Za dva mesiace (od 13.9) už mal byť „rozpitvaný" návrh štátneho rozpočtu a navrhnuté zdroje, ktoré môžu byť použité pre školstvo,
  2. Mali byť pripravené návrhy na zmenu legislatívy týkajúcej sa financovania školstva,
  3. Do vyjednávania mali byť zapojení aj predstavitelia Nových školských odborov a Slovenskej komory učiteľov, ktorí aj v súčasnosti učia a poznajú naše problémy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?